10+1 راهکار برای افزایش بازده سوخت خودرو :

مردم همیشه نگران قیمت و مصرف بنزین خودروی خود هستند و سعی دارند بازده سوخت خودرو خود را حدالامکان افزایش دهند. بنابراین نکاتی وجود دارد که با رعایت آنها میتوان سوخت مصرفی بنزین ماشین را کاهش داد. لازم به ذکر است بدانیم اگر تعمیر و نگهداری خودرو با یک برنامه منظم صورت گیرد، مصرف بزنین را به مراتب کاهش میدهد.

1_ حداقل 1 بار در ماه لاستیک های خود را بررسی کنید:

اگر لاستیک ها دارای فشار زیادی باشند مقاومت هر لاستیک در برایر اصطکاک زمین 5% افزایش می یابد.

2_ بنزین زدن در پمپ بنزین :

هنگام زدن بنزین در پمپ بنزین سعی کنید شلنگ را کامل در مخزن قرار دهید زیرا به انداره 1/4 لیوان بنزین در داخل شیلنگ باقی میماند که آن بنزین معتلق به شماست

3_ تمیز کردن کابل باتری :

کابل باتری ماشین باعث می شود که دینام، با استفاده از گاز بیشتر کار کند. لازم است با هر بار چک کردن موتور، تمیز کردن آن را نیز انجام دهید.

4_ بنزین در اول صبح یا آخر شب :

زیرا در اوایل صبح و آخرای شب در زمان تابستان، هوا خنک تر است و سوخت متراکم تر.

5_ روشن نگه داشتن بیکار خودرو :

سعی کنید ماشین خود را درجا روشن نگه ندارید و اگر قرار است ساعاتی رو منتظر بمانید خودروی خود را خاموش کنید. چون بی کاری ماشین در هر ساعت نیم گالن تا یک گالن گاز مصرف می کند و موجب می شود دی اکسید کربن بی نیاز را پمپ کند. و هنگام استارت زدن مخصوصا در زمستان نهایتا 1 دقیقه برای گرم شدن موتور ماشین کافی است زیرا بیشتر از 1 دقیقه موجب افزایش سوخت بیشتر می گردد. 

6_ فیلتر هوا :

فیلتر هوا را حداقل به تعداد دفعات تنظیم شده در کتابچه راهنما تغییر دهید و اگر در شرایط گرد و غبار رانندگی می کنید، بیشتر باشد.

7_ معاینه منظم از موتور :

موتور خودرو را مرتب تعویض کنید چون ممکن است بدترین حالت اتفاق بیافتد که شمع ها، سنسور اکسیژن، فیلترهای هوا و سوخت را نیز تعویض کنید.

8_ رانندگی روان بدون ترمز :

آهسته رانندگی کردن با استفاده از گاز سبک و جلوگیری از ترمز شدید، می تواند هم از مصرف سوخت و هم از فرسودگی جلوگیری کند. بنابراین کاهش یا افزایش سرعت باعث اتلاف سوخت می شود.

9_ باک بنزین را کامل خالی نکنید :

قبل از اینکه باک بنزین خودرویتان خالی شود حتما آن را پر کنید. و سعی داشته باشید بنزین مناسب اتومبیل خود را انتخاب کنید.

10_ هنگام رانندگی پای خود را روی پدال ترمز قرار ندهید :

هنگام رانندگی پای خود را روی پدال ترمز قرار ندهید. کمترین فشار باعث اصطکاک می شود و این کشیدگی نیاز به مصرف سوخت اضافی دارد.

11_ بار ماشین خود را سبک کنید :

هنگام سفر اگر به آنچه نیاز ندارید با خود حمل نکنید بار ماشین را سنگین نکنید. هرچه بار کمتری باشد، مصرف سوخت کاهش می یابد.