پیشگیری از سرقت خودرو

وسایل نقلیه موتوری برای بسیاری از ما وسیله اصلی حمل و نقل و اغلب بخش ضروری زندگی ما هستند. اما اگر سرقت خودرو برای شما اتفاق بیافتد چه کارهایی باید انجام دهید؟ سالانه بیش از 700.000 راننده قربانی این جنایت پرهزینه می شوند.

در سال 2019، حدود سه چهارم میلیون خودرو در ایران به سرقت رفت و تقریبا نیمی از این سرقت ها به دلیل خطای راننده بود. سرقت خودرو خسارت های چتد صد میلیونی وارد میکند و هزینه خودروهای سرقتی تنها در سال 2019 حدود 6 میلیارد بوده است. 75 درصد این خودروها اتومبیل بودند. تابستان بدترین فصل برای سرقت وسایل نقلیه است.

کاهش سرقت خودرو

کمک به رانندگان برای ایمن نگه داشتن وسایل نقلیه خود :

_ هنگام پارک هرگز کلیدهای خود را در ماشین نگذارید. همه پنجره ها و سانروف را ببندید.

_ هنگام پارک همه پنجره ها و درها را ببندید و قفل کنید

_ در صورت امکان در مناطق دارای نور مناسب پارک کنید

_ هرگز وسایل گران بها را در وسیله نقلیه خود رها نکنید

_ هرگز خودروی خود را روشن و بدون مراقبت رها نکنید.

_ حتما به اطراف خود دقت کنید. از محیط اطراف خود به ویژه در گاراژها، پارکینگ ها و پمپ بنزین ها آگاه باشید.

_ در حالت شیب دار، اتومبیل خود را در پارک یا دنده بگذارید و چرخ ها را به طرف پیچ یا موانع دیگر بچرخند.

_ سیستم ضد سرقت در خودروی خود نصب کنید. چون سارقان می دانند خودروها به سرعت شناسایی می شوند.

سارقان ترجیح می دهند در تاریکی کار کنند. شب ها در مورد محل پارک ماشین خود بسیار محتاط باشید. در صورت امکان آن را در محلی با نور مناسب پارک کنید. رادیوها و روکش چرخ ها تنها قطعات مشهور دزدیده شده برای وسایل نقلیه نیستند.

خرابی باتری خودرو
بیشتر بخوانید

آنها می خواهند هر چیزی که می فروشند، از قطعات دارای برچسب اجباری گرفته تا قطعاتی که فروش ندارند. برخی از مشهورترین قطعات خودرو یا اقلام ارزشمند سرقت شده از وسایل نقلیه شامل درها، موتورها، گیربکس ها، کیسه های هوا، رادیوها، واحدهای GPS، تلفن های همراه، iPads، لپ تاپ ها و کیف های دستی است.

پیشگیری از سرقت خودرو
پیشگیری از سرقت خودرو
  • از سواری خود محافظت کنید

سیستم ها و دستگاه های ضد سرقت متعددی طراحی شده اند که سرقت وسایل نقلیه را دشوارتر می کنند یا ردیابی و بازیابی آنها آسان تر می شود. در اینجا نحوه عملکرد برخی از آنها آمده است:

  • دستگاه های شنود و قابل مشاهده:

این دستگاه ها مانند زنگ هشدار، با جلب توجه به اقدام غیرمجاز برای سرقت یا ورود خودرو از سرقت جلوگیری می کنند. دستگاه های قابل مشاهده تهدید/هشدار/ بازدارندگی ایجاد می کنند مانند استفاده از قفل های فرمان و همچنین علامت های ضد سرقت، چراغ های چشمک زن و حکاکی پنجره.

  • دستگاه های بی حرکت کننده:

این دستگاه ها از دور زدن سیستم جرقه زنی خودرو و سیم کشی داغ خودرو جلوگیری می کنند. برخی تراشه های رایانه را در کلیدهای احتراق گنجانده یا جریان برق یا سوخت به موتور را غیرفعال می کنند.

  • سیستم های بازیابی خودرو:

این دستگاه ها از فناوری انتقال الکترونیکی استفاده می کنند که به نیروی انتظامی کمک می کند مکان وسایل نقلیه دزدیده شده را فاش کند و احتمالاً سارق را دستگیر می کند.

نکاتی که باید بعد از سرقت خودرو انجام دهید:

بلافاصله با پلیس تماس بگیرید تا گزارش خودروی سرقت شده را ثبت کنند.

علائم سوختن فیوز ماشین
بیشتر بخوانید

باید یک کپی از گزارش پلیس و یا یک شماره پرونده برای ارائه به شرکت بیمه خود داشته باشید.

مدل و رنگ وسیله نقلیه خود را گزارش دهید و شماره شناسایی خودرو و هر نوع ویژگی خودروی خود را برای شناسایی بگویید.

با شرکت بیمه خود تماس بگیرید تا ظرف 24 ساعت پس از سرقت وسیله نقلیه، درخواست خود را ثبت کنید.

طبق مقررات نبروی انتظامی، سازندگان خودرو، ملزم به برچسب زدن اجزای اصلی خودرو و قطعات جایگزین می باشند تا مقامات بهتر بتوانند قطعات سرقتی را ردیابی و شناسایی کنند. بنابراین تولید کنندگان را تشویق می کنتد تا دستگاه های ضد سرقت منفعل مانند سیستم های بی حرکت کننده را به عنوان تجهیزات استاندارد بر روی خودروها نصب کنند.

به عنوان بخشی از برنامه پیشگیری از سرقت وسایل نقلیه، ما کار می کنیم تا صاحبان خودرو ها را در مورد اقدامات احتیاطی که می توانند برای کاهش و جلوگیری از سرقت وسایل نقلیه موتوری خود انجام دهند، مطلع کنیم.