علائم خرابی شمع خودرو

موتور خودرو از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده است که همگی آن‌ها باید در کنار هم به خوبی کار کنند و خرابی یکی از قسمت‌ها باعث از کار افتادن موتور و یا کاهش قدرت موتور می‌شود. شمع خودرو یکی از قطعات مصرفی خودرو است که در قسمت محفظه سیلندر قرار دارد. درادامه به علائم خرابی شمع خودرو می‌پردازیم تا شما خودتان به راحتی با برسی علائم خرابی شمع خودرو از سالم بودن و یا خرابی شمع ماشینتان اطمینان حاصل کنید. شما با تشخیص درست مشکل از هزینه‌های اضافه جلوگیری می‌کنید.

تمام افرادی که خودرو دارند با کارکرد شمع خودرو آشنا هستند. به صورت ساده شمع خودرو با ایجاد جرقه از قسمت الکترود باعث ایجاد انفجار هوا و سوختی می‌شود که در محفظه سیلندر وجود دارد. اگر شمع خودرو به هر دلیلی که در ادامه آن‌ها را شرح می‌دهیم به خوبی کار نکند خودرو دچار خام سوزی شده و این اتفاق باعث افزایش مصرف سوخت و همچنین ایجاد خرابی در موتور می‌شود.

نقش شمع ها در خودرو : شمع ها در واقع قطعاتی از یک موتور احتراق داخلی هستند که با استفاده از جریان الکتریکی که از باتری به سمت کوئل می رود، جرقه هایی را برای احتراق ترکیب هوا و سوخت در هر سیلندر ایجاد می کنند.

جریان برق در درون شمع حرکت می کند و در انتهای شمع در فضایی که بین انتهای شمع و سر شمع وجود دارد با یک قوس الکتریکی با قدرت بالا را تشکیل می دهد. این قوس همان جرقه ای است که موجب احتراق مخلوط هوا و سوخت می شود.

یکی دیگر از دلایلی که باعث عدم عملکرد صحیح شمع می شود فاصله نامناسب در سر شمع است. همچنین شمع ها به مرور زمان فرسوده می شوند که این اتفاق ممکن است موجب افزایش فاصله بین الکترودهای سر شمع شود.

4 عامل که نشان میدهد مشکل اتومبیل از شمع است

1) برخی از اتومبیل ها هستند که در صورت خرابی شمع، سوخت درون سیلندرشان به صورت ناقص محترق می شود و علت اصلی آن محترق شدن سوخت موجود در سیلندر در زمانی نامناسب میباشد و اگر فرد آن را به سرعت تعویض نکند پیشرانه اتومبیل آسیب میبیند.

2) زمانی که شمع خودرو مشکل پیدا میکند یکی از علائم آن ایجاد سرو صدا هنگام حرکت در جاده میباشد که علت آن سوخت های اضافه ایی میباشد که محترق نشده‌اند و باعث میشوند حسگر شمع مشکل پیدا کند و احتراق نادرست سوخت را به دنبال داشته باشد.
برخی از افراد هستند که مشکل خودروی خود را از طریق دور موتور اتومبیل تشخیص میدهند و یا به صدای پیشرانه اتومبیل خود گوش میدهند و به راحتی میتوانند مشکل را پیدا کنند.

3) افرادی هستند که از شتاب کم خودروی خود گلایه دارند اما دلیل آن را نمیدانند، باید گفت اگر شمع خودرو مشکل پیدا کند و نتواند به خوبی پاسخ گوی نیاز شتاب اتومبیل باشد، در واقع ضعیف شده یا کارایی خود را از دست داده که باید آن را تعویض کرد.

4) گاهی اوقات که این قطعه با مشکل رو به رو میشود سبب افزایش سوخت بیشتر اتومبیل خواهد شد که علت آن محترق نشدن سوخت به درستی در سیلندرها میباشد. اگر این قطعه دچار کثیفی شود باعث میشود مصرف سوخت خودرو به طور ناگهانی بالا رود که میتوانید آن را تمیز کنید یا تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.