از کجا بفهمیم باتری ماشین خراب شده یا در حال خراب شدن است؟

باتری ماشین های مدل 1331 تا همین چند سال پیش یک باتری پیل مرطوب است به عبارتی یک مربع پلاستیکی حاوی اسید سولفوریک و سرب و دارای دو ترمینال است که از بالا یا بیرون زدگی دارند. البته کم کم با گذشت زمان باتری هایی که با نام باتری های اتمی شناخته می شوند جای خود را در عرصه باتری ها باز کرده و تقاضای بالاتری داشته اند. این باتری ها نسبت به باتری های اسیدی با مشکل کم تری مواجه شده اند. به طورمعمول یک باتری قدیمی یا سست شدن کابل های باتری می تواند سبب ایجاد مشکلات پیچیده ای برای وسیله نقلیه شود در مقاله امداد خودرو کرج به علائم خرابی باتری خودرو اشاره می کنیم.

باتری خراب ماشین

باتری همانند قلب خودرو است و بدون آن خودرو توان جابجایی یا انجام کارهای دیگر را ندارد بنابراین مهم است حداقل کمی در مورد باتری ها آگاه شویم و از رایج ترین علائم برای تعویض آن اطلاعاتی کسب کنیم.

علائم و نشانه های خراب بودن باتری یا رو به خرابی رفتن آن

1- موتور استارت می زند اما روشن نمی شود :

اگر موتور هنگام چرخاندن سوئیچ می چرخد یا صدای استارت زدن می دهد اما روشن نمی شود به احتمال زیاد عیب از باتری است شاید هم مشکل از استارتر باشد اما در 94 درصد اوقات عیب از باتری است حتی اگر خودرو خیلی خوب استارت بزند. اگر آمپرسنج نشان دهد که وضعیت باتری خوب است ممکن است چند ولت کم تر از میزان مورد نیاز باتری وجود داشته باشد. دراین هنگام هر چقدر هم که استارت بزنید ، خودرو روشن نخواهد شد و باید از کابل های اتصال ساز (باتری به باتری کردن خودرو) استفاده کنید تا روشن شود. هنگامی که خودرو روشن شد اتصال کابل را قطع کنید و صبر کنید تا به مدت 30 دقیقه موتور کار کند تا آلترناتور یا دینام بتواند باتری را مجددا شارژ کند. پس از یک ساعت وقتی به خانه یا مکانی امن رسیدید مجددا امتحان کنید. وقتی موتور ماشین را خاموش کردید، حداقل یک دقیقه صبر کنید بعد موتور را دوباره روشن کنید و 1-2 دقیقه صبر کنید.

توجه:

اکثر باتری ها از کار کردن آلترناتور شارژ شده و تا 1-2 روز به خوبی کارمی کند. اما به این مدت توجه کنید و قبل از گرفتار شدن در جاده باتری را تعویض و یا با یک باتری قدیمی جایگزین کنید.

2- موتوراستارت نمی زند و چراغ پشت کیلومتر نیز روشن نمی شود :

تشخیص این وضعیت ساده است و نشانه خرابی باتری می باشد. باتری ماشین به تمامی تجهیزات و چراغ های ماشین نیرو می بخشد به ویژه هنگامی که دینام یا آلترناتور کار نکند. بنابراین اگر ماشین شما روشن نمی شود و این علائم را ندارد نشانه باتری معیوب و خراب است. توجه کنید حتی اگر دراین وضعیت که ماشینتان حتی انرژی روشن کردن یک چراغ یا موتور را ندارد ممکن است هم باتری خراب باشد هم آلترناتور. اگر خودرو استارت نمی خورد و چراغ های آن روشن نمی شود احتمالا استارتر خراب است و یا موتور دچار یک اشکال مکانیکی شده است.

3- یک روز خوب استارت می خورد اما روز بعد خیر :

اگر خودرو در استارت زدن مشکل دارد ممکن است ترمینال های باتری شل شده، شکسته اند، فرسوده وآهکی شده اند و یا این که چیزی باتری را هرز می دهد و یا سیمی به جایی متصل است که نباید به آن وصل باشد.

 •  ابتدا کابل های باتری را چک کنید زیرا معمولا اولین مقصر محسوب می شوند و چک کردنشان نیز آسان است.
 •  از محکم بودن کابل ها اطمینان حاصل کنید. کابل ها باید محکم باشند و اصلا یک سانت نیز حرکت نکنند. همچنین از پوسیده نبودن کابل هایی که به ترمینال متصل هستند اطمینان حاصل کنید. اگرآن ها پوسیده و جداشده بودند، هر چه سریع تر تعویض کنید.

مشکل تخلیه کردن باتری توسط مواردی رایج است. چیزهایی مثل انگل، باتری ماشین را می مکند. اگر چند روز متوالی با خودروی خود کار کردید و شاهد بودید که خوب استارت می خورد اما اگر یک روز به ماشین استراحت بدهید دیگر استارت نمی خورد مشکل از این جاست که چیزی از باتری ماشین استفاده می کند. بدین منظور باید به مکانیکی یا برقکار خودرو خود مراجعه کنید و یا آمپرسنج یا ولت سنج را برداشته تا دینام یا آلترناتور، چراغ ها، فیوزها، رادیو، آلارم و سایر قطعاتی که ممکن است باتری خور شده باشند را بررسی کنید.

4- استارت زدن درهوای سرد دشوار است :

اگربه باتری ماشین خود دقت کرده باشید جمله ای را با این عنوان ” میل لنگ سرد” شاهد هستید. این آمپرها به موتور شما انرژی کافی جهت استارت زدن دراول صبح را می دهند. بنابراین جای تعجب نیست که یکی از علائم اولیه خرابی باتری باشد . حتما برایتان اتفاق افتاده است که صبح هنگام که سوار ماشین می شوید و پا روی پدال گاز می گذارید ، چند بار سوئیچ را می چرخانید و می بینید که موتور صدای خیلی ضعیفی دارد . همین که از سعی دوباره منصرف می شوید می بینید که ماشین روشن می شود. اگراین اتفاق 3 بار درهفته رخ دهد نشانه ی خرابی ماشین است و باید فکر تعویض آن بود. اما اگر واقعا هوای بیرون خیلی سرد است و ماشین سخت روشن می شود طبیعی است زیرا هنگامی که دمای هوا به صفر درجه ی فارنهایت برسد نه تنها بنزین به سختی تبخیر می شود و روغن یخ می زند بلکه باتری نیز نصف قدرت خود را دارا می شود بنابراین در زمستان باید کمی صبور باشید اما اگر در تابستان نیز موتور به سختی استارت بخورد باید فکر تعویض آن باشید.

5- دائما از اتصال باتری به باتری استفاده می کنید :

یک قاعده ی کلی برای اتصال باتری-باتری وجود دارد و آن این است که:مهم نیست دلیل این امر چیست:باتری قدیمی است، استارتر قدیمی است یا پمپ سوخت یا آلترناتور بد کار می کنند و یا شاید تمام شب چراغ های ماشین را روشن گذاشته اید ویا درماشین را محکم نبسته اید و آن قاعده این است:

اگر مجبور شدید سه بار درهفته از اتصال باتری به باتری استفاده کنید وقت آن است که باتری را تعویض کنید . حتی یک باتری خیلی خوب هم در صورت سه بار اتصال خراب می شود. این اتصال حکم شوکی برای ماشین محسوب می شود. بنابراین شوکی برای باتری محسوب شده و اگر بیش از 3 بار درهفته این امر را انجام دادید باید فکر تعویض باتری باشید.

علائم صد در صدی یک باتری خراب

1-علائم خرابی باتری خودرو :قبل از روشن شدن موتور هیچ چراغ، گیج، چراغ های خطر یا برق روشن نمی شوند، هنگام روشن شدن ماشین 3 بار یا بیشترروشن می شوند و هنگام رانندگی و ترافیک به صورت ضعیف روشن می شوند.

2-علائم خرابی باتری خودرو :باتری ماشین به 3-5 روز یا بیشتر به اتصال باتری به باتری نیاز دارد، هنگام روشن شدن ماشین، لوازم جانبی و چراغ ها با هر بار استارت کمرنگ می شوند و هنگام رانندگی رادیو و سایر لوازم جانبی بطور متناوب خاموش می شوند.

3-علائم خرابی باتری خودرو :باتری در مدت زمان 15-30 دقیقه هنگام خاموشی موتور توسط رادیو و سایر تجهیزات درحال خرابی است، هنگام روشن شدن در هوای سرد موتور به سختی روشن می شود و هنگام رانندگی وسایل جانبی حین تردد در تپه ها یا حمل ونقل حرکت می کند.

4-علائم خرابی باتری خودرو :چراغ آلترناتور روبه خرابی رفته است، هنگام روشن شدن، قطعات خودرومختصرا تکان میخورند وهنگام رانندگی وشتاب گرفتن لوازم جانبی و لامپ ها خیلی کم چشمک می زنند.

باتری ها چقد دوام دارند ؟

 •  معمولا باتری ها حداکثر 2-3 سال عمر دارند حتی اگر سازندگان بگویند پنج سال یا بیشتر عمر می کنند. دریافت گارانتی را فراموش نکنید.
 •  خوشبینانه باید باتری خودرو هر دو سال و نیم یکبار تعویض شد تا قبل این که مشکلی پیش آید.
 •  موارد دیگری که می تواند بر طول عمر باتری اثر بگذارد استارت، سولونوئید، ترمینال های باتری و کابل های مخصوص آن هستند. لازم است به این موارد نیز دقت کنید.
 •  سن باتری نیز دخیل است حتی اگر هیچ نشانه ای از قدیمی بودن نداشته باشد زیرا می تواند به روش های منفی بر روی وسیله نقلیه اثر بگذارد.

طبیعی است که باتری معمولی در هوای سرد به خوبی کار نکند به همین دلیل نیاز است گاز را پمپ کنید یا از بنزین استفاده نمایید.

چه زمانی باید باتری را تعویض کرد؟

 •  زمانی که باتری کاملا خراب شود و اتصال باتری به باتری موثر واقع نشود.
 •  زمانی که مدت زمان طولانی از روشن نشدنش در پارکینگ بگذرد.
 •  زمانی که مکانیک توصیه کند.
 •  هر دو سال ونیم یکبار علائم تعویض داشته باشد.
 •  هر سه تا پنج سال
 •  هنگامی که نیاز به کامیون یدک کش باشد.