سوئیچ اینرسی چیست و چه عملکردی دارد؟

زمانی که شما در حال رانندگی هستید مخصوصا در آزادراه ها، عوامل بسیاری ممکن است پیش رویتان بیاید از جمله تصادف، خرابی خودرو و غیره. برخی نکات وجود دارد که همه ما باید از آن آگاه باشیم. تا قبل از رسیدن امداد خودرو کرج به محل، بتوانیم تا حدودی کار خود را راه بیاندازیم. در این مقاله میخواهیم درباره سوئیچ اینرسی و عملکردی آن صحبت کنیم.

مردم باید مطلع باشند این کلید، سوئیچ اینرسی نامیده دارد و برای خاموش کردن پمپ سوخت که بنزین را به سیستم تزریق سوخت در یک حادثه خاموش می کند، طراحی شده است. هدف آن، جلوگیری از انفجار توسط پمپ سوخت الکتریکی پس از تصادف است که ممکن است منجر به نشت سیستم سوخت گردد.

سوئیچ اینرسی چیست و چه عملکردی دارد؟
سوئیچ اینرسی چیست و چه عملکردی دارد؟

سوئیچ اینرسی و عملکرد آن

به زبان ساده تر، سوئیچ اینرسی که اصطلاحا به آن قطع‌کن پمپ بنزین نیز گفته می‌شود، یک سوئیچ قطع و وصل است که در زمان وارد آمدن ضربات شدید به خودرو، باعث میشود پمپ بنزین از مدار خارج شود و در نتیجه خودرو خاموش شود. هدف از تعبیه چنین قطعه‌ای (سوئیچ اینرسی) در خودرو، برای جلوگیری از ایجاد آتش‌سوزی یا انفجار در اثر بروز تصادفات شدید است.

این سوئیچ به شکل یک دکمه فشاری طراحی شده و در محلی از خودرو قرار می‌گیرید که کم‌ترین ارتعاشات را داشته باشد تا به علت بروز لرزش‌ها و ضربات کوچک فعال نشود. در زمان بروز یک برخورد یا ضربه شدید، این سوئیچ فعال شده و پمپ بنزین را از مدار خارج می‌کند در نتیجه جریان بنزین در موتور خودرو قطع شده و خودرو خاموش می‌شود.

امداد خودرو کوندج , حمل خودرو کوندج , خودروبر کوندج , 09194656298
بیشتر بخوانید

هنگامی که یک توپ کوچک به یک سطح شیب دار منتهی می شود، سوئیچ فعال می شود که در هنگام کاهش سرعت در هنگام تصادف تحریک شود. توپ در بالای سطح شیب دار یک تماس الکتریکی ایجاد می کند و بر اثر جریان الکتریکی پمپ سوخت قطع می شود. این یک وسیله ایمنی است که در هر وسیله نقلیه مدرن با تزریق سوخت وجود دارد.

سعی داشته باشید حتما کتابچه راهنمای خودروی خود را مطالعه کنید زیرا این کتابچه های راهنما حاوی اطلاعات مهم بسیاری هستند که به عملکرد صحیح ماشین یا بعضی اوقات کارکردن آن کمک می کند.

این توصیه صحبت بی عیب و نقص فروش شخصی بود که می خواهد خدمتی را با قیمت تورم به شما بفروشد. به گفته کارشناسان فنی خود جنرال موتورز ، اتصالات توپی را می توان با نشستن ماشین روی زمین به درستی روغن کاری کرد. علاوه بر این ، بیشتر مغازه های روغن کاری سریع در سیستم های تعلیق روانکاری کار خوبی انجام می دهند.

عیب‌یابی سوئیچ اینرسی :

در بسیاری از موارد ممکن است در اثر وارد آمدن تکان‌های شدید و یا تصادفات جزئی، این سوئیچ فعال شده و باعث خاموش شدن موتور شود. برای بازگرداندن موتور به حالت اولیه لازم است که سوئیچ را دوباره به حالت اولیه خود برگرداند. لازم به ذکر است که تا زمانی که سوئیچ به حالت اولیه خود برنگردد، به هیچ عنوان خودرو روشن نخواهد شد.

برای این منظور کافی است محل سوئیچ اینرسی را از دفترچه راهنمای محصول خودرو پیدا کرده، انگشت خود را در قسمت بالای آن که حالتی فشاری دارد قرار داده و سپس با فشار آوردن روی آن باعث فعال شدن مجدد آن شویم. در سوئیچ اینرسی معمولا یک گوی وجود دارد که در اثر ایجاد ضربه از محل خود خارج شده و باعث قطع مدار و خاموش شدن خودرو خواهد شد.

تعمیر مشکلات برقی خودرو توسط امداد خودرو
بیشتر بخوانید

با فشار دادن قسمت بالایی این سوئیچ که دارای یک پوشش لاستیکی سیاه یا قرمز رنگ است، گوی ذکر شده به محل اصلی خود باز می‌گردد و خودرو روشن خواهد شد. لازم به ذکر است در خودروهایی که این سوئیچ به ECU متصل است، ممکن است پس از روشن شدن خودرو، همچنان کد خطا در حافظه ECU باقی بماند که برای رفع آن باید از دستگاه دیاگ استفاده شود.

علائم سوئیچ خاموش شدن پمپ سوخت خراب :

کلید خاموش شدن بنزین یک سوئیچ الکتریکی است که در بعضی از وسایل نقلیه مجهز به موتورهای احتراق داخلی یافت می شود. سوئیچ خاموش پمپ بنزین، که همان به آن سوئیچ اینرسی گفته می شود، برای خاموش کردن پمپ بنزین طراحی شده است که تشخیص دهد وسیله نقلیه به طور غیرمعمول یا ناگهانی متوقف شده است.

در صورت تصادف یا برخورد، در صورت آسیب دیدن خطوط سوخت یا شیلنگ، سوئیچ خاموش پمپ بنزین برای جلوگیری از جریان و جلوگیری از تبدیل شدن نشت سوخت به یک خطر بالقوه ایمنی، پمپ بنزین را غیرفعال می کند. سوئیچ معمولاً با یک دکمه تنظیم مجدد همراه است که در صورت قطع شدن سوئیچ ، پمپ بنزین را دوباره فعال می کند.

سوئیچ پمپ بنزین یک جز الکتریکی است و دقیقاً مانند بقیه وسایل نقلیه است که با گذشت زمان می تواند فرسوده شود و مشکلات ایجاد کند. از آنجا که سوئیچ ظرفیت خاموش کردن پمپ بنزین را دارد مشکلات موجود در آن می تواند منجر به رانندگی و مشکلات عملکردی خودرو شود. معمولاً سوئیچ خاموش یا خراب پمپ بنزین چند علامت ایجاد می کند که می تواند راننده را از یک مسئله احتمالی آگاه کند.

علل استارت نخوردن ماشین
بیشتر بخوانید

توقف ناگهانی موتور هنگام رانندگی :

یکی از اولین علائم بروز احتمالی سوئیچ خاموش شدن پمپ بنزین، موتوری است که هنگام رانندگی ناگهان متوقف می شود. اگر پمپ بنزین هنگام کار موتور سوئیچ خاموش شود، ممکن است پمپ بنزین را خاموش کرده و موتور را متوقف کند. پمپ سوخت ممکن است با پیدا کردن و فشار دادن دکمه تنظیم مجدد سوئیچ دوباره فعال شود.

یکی دیگر از علائم سوئیچ خاموش کننده پمپ بنزین با مشکل، سوئیچی است که بدون دلیل مشخصی، از آن خارج می شود. یک سوئیچ خوب وقتی تشخیص دهد که خودرو به طور ناگهانی متوقف شده است، پمپ بنزین را خاموش می کند.