اشتباهاتی که گیربکس  اتوماتیک خودرو را نابود می کند

اختراع گیربکس اتوماتیک یکی از بزرگترین دستاوردها در صنعت خودرو به حساب می‌ آید. رانندگی با خودرو دنده اتوماتیک بسیار راحت و ایمن است.برای جلوگیری از آسیب‌ های احتمالی به گیربکس‌ های اتوماتیک، کارهایی وجود دارد که حین رانندگی هرگز نباید آنها را انجام دهید تا متحمل هزینه‌ های سنگین برای تعمیر خودرو نشوید. در ادامه به این آسیب ها اشاره خواهد شد.

تغییر وضعیت دنده به حالت N پشت چراغ‌ قرمز

بسیاری از افراد به منظور کاهش مصرف سوخت و جلوگیری استهلاک گیربکس‌ های اتوماتیک در توقف‌ های کوتاه مانند توقف پشت چراغ‌ قرمز دنده را در حالت N، یا همان خلاص، قرار می‌ دهند ولی در واقع بهترین کار این است که دنده در وضعیت D باقی بماند و پایتان را روی ترمز قرار دهید. البته در این مورد اختلاف نظر زیادی وجود دارد ولی به‌ طور کلی در توقف‌ های کوتاه بهتر است دنده را خلاص ننمایید. در این وضعیت استهلاک گیربکس به‌ مراتب کمتر می شود. اکثرا موارد تغییر زیاد دنده از حالت D به N موجب استهلاک بیشتر گیربکس‌ های اتوماتیک می‌ شود.

در سرازیری با دنده خلاص رانندگی نکنید !

خلاص کردن گیربکس در سرازیری ها موجب کاهش مصرف سوخت شما نمی شود. خودرو های دنده اتوماتیک به حدی پیشرفته هستند که در هنگام سرازیری پاشش سوخت را کم کرده و موجب می شوند سوخت کم تری مصرف شود.

گیربکس-اتوماتیک-خودرو

گاز دادن درجا قبل از قرار دادن دنده در حالت D

اکثر ما این کار را به دفعات با خودروهای دنده‌ای انجام داده‌ ایم. ولی باید بدانید انجام دادن این کار با خودروهای دنده اتوماتیک اصلا کار درستی نمی باشد و موجب اصطکاک بیشتر قطعات و در دراز مدت موجب خرابی گیربکس خواهد شد.

علائم خرابی شمع خودرو
بیشتر بخوانید

قرار دادن دنده در حالت P قبل از توقف کامل به گیربکس خودرو آسیب می زند

قرار دادن دنده در حالت P سبب می‌شود که یک پین قفل‌ کننده، داخل دنده متصل به شفت خروجی گیربکس قرار بگیرد. انجام این کار در وضعیتی که خودرو در حال حرکت می باشد خطر شکستن این پین را بالا می‌برد. پس هرگز سعی نکنید که این کار را انجام دهید، اول کاملاً توقف کنید و بعد دنده را در حالت پارک قرار دهید.

شیوه توقف نادرست در سطوح شیبدار

هنگام توقف در سطوح شیبدار بهتر است ابتدا ترمز دستی را بکشید و بعد دنده را در حالت پارک قرار دهید. با انجام این‌کار از وارد آمدن فشار اضافه بر گیربکس خودداری می‌ نمایید.

اگر خودروی شما اتوماتیک است. و هر کدام از این عادات غلط را هنگام رانندگی انجام می‌دهید سعی کنید این عادت‌ها را ترک کنید. همچنین اگر قصد دارید خودرویی اتوماتیک بخرید حتما این موارد را کاملا رعایت کنید. تا بعدا ناچار نباشید که هزینه سنگینی را برای تعمیر خودروی خود بپردازید.