نگه داری خودرو در فصل زمستان

در زمستان افت شدید دما در برخی مناطق، شرایط را برای حفظ و نگهداری از خودروها دشوارتر می کند. فرقی ندارد که در این روز های سرد، خودرو مدام در حال رفت و آمد باشد. یا به مدت چند هفته یا حتی چند ماه راکد مانده باشد. حتما باید به عواملی که باعث آسیب خودرو میشوند و خطرناک هستند دقت کرد نحوه مراقبت از خودرو در زمستان بسیار مهم است.

باتری بخش مهم خودرو

برای مراقبت بیشتر از خودرو در زمستان باید به سلامت این قطعه دقت بیشتری کرد باتری یکی از بخش‌ های مهم خودرو می باشد که در زمان کاهش دمای هوا احتمالا بیش از هر قطعه دیگری دچار مشکل می‌شود. به‌ طوری‌ که در دمای صفر درجه، باتری تقریبا نیمی از قدرت خود را برای استارت خودرو از دست می‌ دهد.

بنابراین اگر خودرو شما ۲۴ ساعت را در هوای سرد باقی بماند، بهتر است آن را روشن کنید و به موتور اجازه دهید که ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کار کند تا از شارژ بودن و سالم بودن باتری مطمئن شوید.

کنترل روغن موتور در زمستان

استفاده از روغن موتور مرغوب و مناسب با مکانیک خودرو یکی از عوامل مهم در کارکرد صحیح موتور خودرو است.

به میزان غلیظ یا رقیق بودن (مقاومت سیال در برابر لغزیدن و جاری‌ شدن) روغن گفته می‌شود. که به عنوان مثال با اعدادی مثل ۳۰ ـ ۵، ۴۰ ـ ۱۰، ۵۰ ـ ۲۰ و غیره شناخته می‌شود. هرچه عدد بازه سمت راست بیشتر بود، روغن غلیظ‌ تر و در خودروها برای استفاده در فصول گرم مناسب‌ تر است. برای مثال روغن ۴۰ ـ ۱۰ از ۵۰ ـ ۲۰ رقیق‌ تر است. پس توصیه می‌ کنیم در خودرو های قدیمی‌ تر، در فصل زمستان از روغن رقیق‌ تر (مثل ۴۰ ـ ۱۰) استفاده کنید.

مایع شیشه شور برای مراقبت از خودرو در زمستان

مایع شیشه‌ شوی باید به اندازه باشد و کاملا آماده باشد، به ویژه به هنگام بارندگی یا رانندگی در مسیر هایی که آب و برف بر سطح آن ها نشسته است یا روی آن ها نمک و ماسه ریخته‌ شده.

نکته: برای جلوگیری از کاهش سطح دید به‌ علت کثیفی و یخ‌ زدگی سطح شیشه جلو توصیه می‌شود قبل از شروع به حرکت شیشه‌ جلو و طرفین چپ و راست از آثار بارندگی و گل و لای کامل تمیز شوند.

تایر ها از عوامل خطر افرین در زمستان

از تایر ها نیز به عنوان عوامل خطرآفرین در رانندگی زمستانی یاد می‌شود. این نکته را باید بدانیم که به ازای هر ۱۰ درجه کاهش دما در هوای آزاد، تایرهای خودرو حدود نیم کیلوگرم از هوای فشرده خود را از دست می‌دهند. در زمستان باید مرتب آنها را چک کنید و در صورت نیاز بادشان را تنظیم نمایید.

معمولا تایرهای عقب چند هزار کیلومتر بیش از تایرهای جلو مقاوم تر هستند.

مراقبت-از-خودرو-در-زمستان

سیستم ترمز

ترمز یکی از مهم‌ترین سیستم‌های خودرو است. ایرادهای کوچک در این مجموعه معمولا در روزهای آفتابی و جاده‌های خشک خود را نشان میدهند. مقاوم بودن این قطعه از بروز خطر به ویژه در زمستان جلوگیری میکند.

معاینه فنی

درست مانند سر زدن خودمان به پزشک، بد نیست بعضا خودروی خود را هم به متخصص آن بسپارید تا از سلامت تمامی اجزا اطمینان حاصل نمایید. البته در صورت نیاز، خود راننده هم می‌تواند دست به آچار برده و معاینه خودرو را انجام دهد.

تعویض برف پاک کن‌ ها

برف پاک کن‌ها هرچند قطعاتی ساده دارند، اما نقش خیلی مهمی دارند. تصور کنید در یک روز برفی یا بارانی در حال رانندگی در پشت خودرویی سنگین هستید. برف پاک کن‌ های شما باید بتواند برف و باران و همچنین قطرات ریز و البته آلودگی رها شده از خودروی جلویی را از روی شیشه جلو پاک کند.

زنجیر چرخ

به زنجیری گفته می‌ شود که به دور تایر خودروها کشیده می‌شود تا از لیز خوردن آنها بر روی برف و یخ جلوگیری شود. زنجیر چرخ در زمستان یکی از وسایل بسیار ضروری می باشد که باید در زمان بارش برف روی لاستیک‌ های عقب یا جلو سوار کنند تا از لیز خوردن چرخ‌ ها جلوگیری کنند.