پنج عملی که باعث خرابی موتور خودرو می شود

موتور قلب تپنده خودرو شماست و رسیدگی و نگهداری مناسب از آن مهمترین بخش حفظ سلامت خودرو می باشد. همین ظرافت و البته اهمیت موتور خودرو باعث شده تا تعمیر یا تعویض این بخش بسیار پرهزینه و پردردسر باشد. برای همین ، در این مقاله پنج مورد از کارهایی که باعث می شود تا موتور خودروی شما به نابودی کشیده شود را بیان می کنیم:

1. تاخیر در تعویض روغن موتور خودرو

حیاتی ترین کاری که برای حفظ سلامت موتور باید بکنید تعویض به موقع روغن موتور است. معمولا خودرو سازان مقدار مسافت طی شده مشخصی را اعلام می کنند که پس از آن تعویض روغن موتور الزامی است و تاخیر در انجام آن ممکن است آسیب جدی به موتور برساند.

2. توجه نکردن به نشتی روغن

همانطور که گفته شد روغن موتور نقش حیاتی در سلامت موتور ایفا می کند پس بررسی کردن نشتی روغن موتور نیز بسیار مهم است. نشت کردن موتور باعث می شود تا روغن به میزان کافی به فضای میان قطعه ها نرسد و باعث فرسایش قطعات داخل موتور شود. برخی از شایع ترین مشکلاتی که می تواند به علت نشتی روغن موتور به وجود بیاید شامل خرابی دسته موتورهای لاستیکی، بوش‌های سیستم تعلیق و اجزای سیستم فرمان هستند.

3. اهمیت ندادن به چراغ اخطار روغن موتور

این چراغ در مواقعی روشن می شود که روغن کافی در موتور وجود نداشته باشد یا فشار روغن بسیار پایین یا بسیار بالا باشد که در صورت روشن شدن این چراغ شما می بایست در اولین فرصت خودرو را نزد تعمیرکار ببرید.

انژکتور خودرو
بیشتر بخوانید

4. چک نکردن مایع خنک کننده

به توصیه کارشناسان به ازای هر 48 هزار کیلومتر یا هر 3 سال یکبار نیاز است که کل مایع خنک کننده موتور تخلیه شود و با مایع خنک کننده جدید جایگزین شود. این کار باعث حفظ سلامت موتور در دمای بالا و تحت فشار زیاد می شود. هیچ وقت فراموش نکنید که داغ شدن بیش از اندازه موتور خودرو بسیار خطرناک است و می تواند موجب نابود شدن موتور شود.

5. وارد شدن آب به داخل موتور خودرو

عبور از چاله های پر از آب یا رانندگی هنگام باران شدید و شرایط مشابه می تواند برای شما دردسر ساز شود. در صورتی که آب در این شرایط به منیوفولد ورودی هوا برسد و وارد موتور شود می تواند باعث کج شدن شاتون شود. در بعضی شرایط ممکن است میزان آب به حدی زیاد باشد که به داخل سیلندر هم برسد.

با رعایت تمام نکات گفته شده، خرابی موتور به میزان قابل توجهی کمتر شده و از ایجاد مشکلات پر هزینه جلوگیری می شود.