شاتون چیست ؟

همانطور که اطلاع دارید اتومبیل از قطعات بسیاری تشکیل شده است که با یکدیگر هماهنگ هستند و در نهایت نتیجه نهایی را برای راننده خودرو و سرنشینان آن به ارمغان می‌ آورند . قطعاتی همچون شمع اتومبیل که وظیفه جرقه زنی و شروع احتراق را دارند ؛ وایر شمع که وظیفه آن انتقال جریان برق به سر شمع‌ها را می باشد ؛ باتری که وظیفه اش تأمین انرژی اولیه مورد نیاز برای شروع به کار کردن اتومبیل را عهده دار است و قطعاتی بسیار دیگری که با انجام درست و به موقع وظایف آن ها به عملکرد درست اتومبیل کمک شایانی می‌ کنند .

در این حین موتور یا همان پیشرانه اتومبیل یکی از پیچیده‌ ترین واحدها است که خود آن از قطعات بسیاری ساخته شده است . در داخل بلوک موتور ، سیلندرها ، واشر سر سیلندر ، پیستون‌ها ، سوپاپ‌ها و اجزای دیگر وجود دارند که به هم متصل می باشند و نقش قلب یک اتومبیل را دارند .

شاتون زدن اتومبیل به چه معنایی است ؟

اصطلاحات زیادی در بین تعمیرکاران وجود دارد که بیان کننده آسیب جدی به موتور می باشند ، مهم ترین این اصطلاحات یاتاقان زدن و شاتون زدن است ، اصطلاح شاتون زدن زمانی بکار می رود که شاتون ها به شدت آسیب دیده باشند و دیگر قابل استفاده بر روی اتومبیل نباشند .

علائم خرابی شاتون اتومبیل چیست ؟

خرابی شاتون به سادگی قابل تشخیص نمی باشد و نیاز به تجربه بالا دارد ، از علائم خرابی رایج شاتون می توان به صدای تق تق خیلی خفیف در هنگام سرد بودن در بعضی موتور ها و صدای تق تق در دسته دیگری از موتورها اشاره کرد و این علائم بستگی به این دارد که طراحی شاتون و بوش ها در محل اتصال آن به پیستون چگونه انجام شده باشد ، کج شدن شاتون خیلی کم اتفاق می افتد و این وضعیت به هنگامی اتفاق می افتد که آسیب خیلی زیادی به موتور رسیده باشد .

برای مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید.